• 3. Medzinárodné partnerské stretnutie

ERASMUS+HOT

03.-04.06.2022

Košice

Pedagogické zamestnankyne MŠ L.Kossuta  Pásztorová Monika, , Bc.Silvia Illésová, Palágyiová Darina a Eva Pálová sa zúčastnili v dňoch 03.-04.06.2022 Medzinárodneho partnerskéhp stretnutia v Košiciach v rámci projektu ERASMUS+HOT ,, Bez hraníc v online priestore,,

03.06.2022 pricestovali pedagogické zamestnankyne MŠ Kossutha do Košíc na konferenciu v rámci projektu Erasmus+ HOT, ktorá sa uskutočnila v hoteli Hilton.

Konferencia bola vysielaná naživo a na konferenciu bolo možné sa registrovať online. Katarína Harangozó, riaditeľka MŠ s VJM Žiškova 4 v Košiciach  pozdravila prítomných a oboznámila nás s  programom partnerského stretnutia.

Témou konferencie boli nasledovné prezentácie :

Borsos Kornélia,, Online vzdelávanie v základnej škole,, Ako sa naučili minuloroční  škôlkári čítať a písať v prvom ročníku ZŠ formou online vzdelávania.

Zsatková Mária a Bartková Gabriella členky ZRŠ pri MŠ Žiškova v Košiciach vo svojich príspevkoch sa podelili o svoje skúsenosti online vzdelávania  počas pandémie z pohľadu rodičov detí MŠ.

PaedDr. Strédl Terézia, PhD detská psychologička ,, Nové výzvy vo výchovno – vzdelávacom procese,,

Fóris Marietta rodinná poradkyňa ,, Digitálne vzdelávanie  detí MŠ počas pandémie -  skúsenosti,,

Antal Csilla , vedúca Ficánka napkozi ozhon Székelyudvarhely ,, Ruka v ruke hrboľatými cestami v online vzdelávaní,,

Katarína Harangozó ,riaditeľka MŠ s VJM Žiškova 4 Košice,, Digitálne kompetencie vo svete dospelých a detí, základy využitia IKT v MŠ.

04.06.2022 Metodický deň v MŠ  s VJM Žiškova 4 Košice

Program:

• Hodnotenie projektu, úlohy do budúcna, zodpovedné osoby, termíny
          • Príprava  krátkodobého vzdelávania
          • Možnosti využitia digitálnych technológií počas pandémie – výmena skúseností
          • Digitálny svet –Kde sa cítiš dobre vo svojich vzťahoch
          • Medzinárodná výmena skúseností
          • Digitálne pomôcky, ich využitie v MŠ

Bc. Illésová Silvia, učiteľka MŠ Kossutha Kráľovský Chlmec a Szegedyová Erika učiteľka  MŠ  s VJM Žiškova 4 Košice oboznámili prítomné učiteľky s digitálnymi pomôckami , ktoré využívajú v MŠ  vo výchovno vzdelávacom procese– včielka Beet – boot, Panda macko.

Prednášky odznené na metodickom dni rozvíjali digitálne kompetencie pedagogických zamestnancov.

Naučili sme sa sme, že deti v predškolskom veku môžu ľahko získať cit pre spravovanie technických aplikácií a obsluhu interaktívnej tabule, takže počítačové programy a online hry používané v predškolskom vzdelávaní musia byť vyberané obzvlášť starostlivo.Najdôležitejšou a najviac rozvíjajúcou činnosťou dieťaťa predškolského veku je hra, ktorú nemožno ignorovať. IT je preto potrebné začleniť do štruktúry života škôlky tak, aby deťom vo veku 3-7 rokov ponúkala vhodne zvolený softvér a pre ne vyvinuté online aplikácie.Vždy na konkrétnu tému odporúčame hravý vzdelávací softvér, ktorý sa dá dobre využiť na interaktívnej tabuli. Stretnutie detí s počítačom a hravé používanie interaktívnej tabule spestria život v škôlke, spoznávajú nové cesty a v neposlednom rade sa môžu dozvedieť o jeho humánnom a deťom priateľskom pôsobení.Dôraz treba klásť aj na digitálne skúsenosti detí materských škôl prinesené z domu. Informovanie rodičov je tiež prioritnou úlohou. Ich pozornosť musí byť upozornená na dôležitosť a základné pravidlá bezpečnejšieho používania internetu a musia byť informovaní o nebezpečenstvách vyskytujúcich sa na World Wide Web a ich možnej liečbe.

Rodičom treba predstaviť multimediálny vzdelávací softvér a vývojové programy, ktoré môžu deti bezpečne používať aj doma. Je potrebné ich upozorniť, že prítomnosť počítačov, interaktívnych tabúľ a iných IT zariadení v hernom prostredí nie je náhradou iných tradičných herných zariadení, ale hrou, ktorá pomáha v procese hravého učenia a je doplnkovou konštrukciou zameranou na deti,na rozvoj ich  intelektuálnych schopností a tvorivosti.

Metodický deň a partnerské stretnutie ukončila Katarína Harngozó.

V Kráľovskom Chlmci dňa 06.06.2022

koordinátorka projektu MŠ Kráľ.Chlmec