• 2. Krátkodobé vzdelávacie školenie

ERASMUS+,,HOT ,,

20.-23. 04.2022

Budapešť

V čase od 20.04.-23.04.2022.sa pedagogické zamestnankyne MŠ L-Kossutha 1272/103 v Kráľovskom Chlmci Monika Pásztorová, Mgr.Daková Diana, Palágyiová Darina, Mária Papp, Mgr. Bodáková Eniko  zúčastnili Krátkodobého vzdelávacieho školenia vBudapešti v rámci medzinárodného projektu ERASMUS+HOT „Bez hraníc v online priestore,,

20.04.2022 pedagogické zamestnankyne MŠ L.Kossutha   pricestovali do Budapešti, kde ich srdečne privítala hlavná koordinátorka projektu Marietta Fóris  a oboznámila ich s progamom  krátkodobého vzdelávacieho školenia.

Marietta Fóris vystúpila s prezentáciou  v ktorej  poukázala na  Základný program vzdelávania v materskej škole a interaktívne rozvojové nástroje vo výchovno vzdelávacom procese.Po prezentácii nasledovala spoločná metodická diskusia za okrúhlym stolom, ktorej témou boli Digitálne techniky a proces učenia v materskej škole.

Obohatili sme sa o mnoho nápadov, pomocou ktorých dokážeme nielen vzbudiť, ale aj udržať v deťoch záujem o úlohu na pomerne dlhú dobu.Nehovoriac o deťoch so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré je možné pomocou interaktívnej tabule podnietiť k oveľa efektívnejšej účasti na aktivitách. Dieťa sa môže pohybovať  pred obrazom premietaným na interaktívnej tabuli, nemusí sedieť a na elektronickú tabuľu sa dajú premietať aj hry, ktoré špecificky vyžadujú pohyb a interaktivitu. V prednáške zaznelo, že Digitálna pedagogická metodika v materskej škole si vyžaduje dôkladné, premyslené pedagogické znalosti, s dôkladnejšími doplňujúcimi informáciami v núdzovej situácii, preto digitálne vzdelávanie, prípadne prácu na diaľku, možno realizovať len vtedy, ak uvedené fakty sú nám  známe.

21.04.2022  sme sa zúčastnili konferencie, na ktorú bola možnosť sa online registrovať.

Témou konferencie boli nasledovné hodnotné prednášky:

Dr. Anna Bakonyi  ,, Diverzifikácia ako hodnota, inteligentné a zodpovedné používanie digitálnych nástrojov,,

Annamária Tari „Použi svoj mobilný telefón“,

Ágnes Havasi ELTE BGGYK, MASZK AzXZ, Z a Alpha užívateľské generácie v digitálnom svete – s psychiatrickými dôsledkami.

Na základe myšlienok prezentovaných v prednáške sme sa dozvedeli, že na to, aby sme deťom  mohli prostredníctvom komunikačných technológií ponúknuť skutočne efektívne, zručnosti a vedomosti, obohacujúce aktivity, je nevyhnutné pripraviť učiteľky materských škôl na tzv. využívanie  inovatívnych technológií. Treba však zdôrazniť, že nepotrebujeme učiteľky materských škôl so všeobecnými znalosťami používania počítača, ale skôr také, ktoré počítač využívajú ako nástroj kreatívneho rozvoja a ako médium na podporu osobnej komunikácie.To si však vyžaduje úplnú zmenu postoja, ktorá zahŕňa taký druh otvorenosti, ktorý umožňuje prijatie inovatívnych vzdelávacích metód. Podmienkou úspešného uplatnenia sú záujemcovia, nadšení, vnímaví k novým, inovatívnym učiteľom, ktorí sa vedia a vedia neustále obnovovať a učiť sa jeden od druhého.

22.04.2022

V rámci metodického dňa sme sa zúčastnili  návštevy  Základne školy Bécses v  Tihanyi, kde nás učiteľka  Illés Hajnalka oboznámila  s využívaním interaktívnej tabule v základnej škole. Náš metodický deň sme ukončili výmenou odborných skúseností v rámci spoločného rozhovoru. Učiteľka Illés Hajnalka nás oboznámila s  osvedčenými  metódami, ktoré využíva pri prechode detí z MŠ do ZŠ.

Popoludní sme sa zúčastnili na slávnostnom ceremoniáli-  50 rokov mesta Balatonfüred v hoteli Anna Grand.

23.04.2023

Zúčastnili sme sa medodického dňa , v rámci ktorého sme  navštívili  Reformovanú MŠ Csillagkert v Balatonfurede. V rámci diskusie za okrúhlym stolom sme spoznali digitálne možnosti a metódy vzdelávania učiteľov z malých miest. Diskusiu za okrúhlym stolom viedla Editke Szabadi.

Partnerské MŠ sa rozlúčili, poďakovali sme sa za hodnotné prednášky, šťastne sme pricestovali domov.

V Kráľovskom Chlmci dňa 25.04.2022

koordinátorka projektu MŠ Kráľ.Chlmec