• 5. Medzinárodné partnerské stretnutie

ERASMUS+ HOT

,,Bez hraníc v online priestore,,

19.-20.01.2023

Kráľovský Chlmec

Pedagogické zamestnankyne MŠ L.Kossuta  Pásztorová Monika, , Palágyiová Darina  Eva Pálová a Mgr.Diana Daková sa zúčastnili v dňoch 19.-20.01.2023 Medzinárodneho partnerského stretnutia v Kráľovskom Chlmci v rámci projektu ERASMUS+HOT ,, Bez hraníc v online priestore,,

19.01.2023  Riaditeľka MŠ L.Kossutha v Kráľovskom Chlmci Monika Pásztorová  privítala pedagógov partnerských MŠ  v priestoroch MŠ L.Kossutha v Kráľovskom Chlmci a zahájila Metodický deň, oboznámila prítomných s programom.

Ako prvá vystúpila Darina Palágyiová, zástupkyňa MŠ L.Kossutha v Kráľovskom Chlmci.

Vo svojej prezentácii poukázala na stratégie ,metódy a formy práce pri plnení výkonových štandardov vo vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami v triede predškolákov s využitím robota mTini Panda. Riešením jednotlivých úloh s využitím interaktívnej učebnej pomôcky si deti rovíjali svoje digitálne kompetencie.

V diskusii partnerské MŠ  slovne  hodnotili prezentáciu, ktorá obohatila každú učiteľku o nové poznatky pri využití IKT  vo výchovno-vzdelávacom procese.

Katarína Harangozóová vo svojej prezentácii poukázala na využitie včielky Bee-Boot v jednotlivých vzdelávacích oblastiach. Včielka Bee - Boot bola prvá robotická hračka, ktorú sme v MŠ využívali pri rozvíjaní digitálnych kompetencií detí predškolského veku.

Táto didaktická pomôcka je vhodná pre rozvoj logického myslenia, priestorovej orientácie a plánovania. Práca s včielkou nenásilne podporuje aj jemnú motoriku a posilňuje koncentráciu pozornosti dieťaťa. U detí predškolského veku je  veľmi vhodným nástrojom pre praktickú výučbu základov programovania. Po prezentácii  každá učiteľka mala možnosť prakticky si vyskúšať prácu s včielkou Beet – Boot na štvorcovej sieti.

Nagy Hajnal a Demeter Boglárka učiteľky partnerskej MŠ z Rumúnska - Székelyudvarhely poukázali na  využitie ppt vo výchovno vzdelávacej činnosti v rôznych organizačných formách dňa v MŠ, poukázali na ,, skryté,, užitočné funkcie ppt.

Veĺkým prínosom pre prítomných bolo zo strany partnerov poskytnutie zásobníka metodického materiálu na realizáciu enviromentálnych a matematických aktivít v MŠ.

Po obedňajšej prestávke sa koordinátorka projektu Fóris Marietta poďakovala za podrobnú správu o partnerstve, ktorá umožňuje nahliadnuť do každodennej práce a života partnerských MŠ. Počas výmeny skúseností sa ukázalo, aká je úroveň digitálnych kompetencií partnerov, ako aj úroveň vedomostí jednotlivých partnerských MŠ o danej téme. Poďakovala sa za nové nápady a inšpirácie, množstvo nových poznatkov, s ktorými prichádza domov  do Budapešti po partnerských stretnutiach.

20.01.2023 sa uskutočnila konferencia v kaštieli Rákócziho v Borši.

Konferencia bola vysielaná naživo a na konferenciu bolo možné sa registrovať online.

Na konferenciu pozvanie prijali okrem partnerkých MŠ pedagogické zamestnankyne MŠ Medzibodrožia. V úvode prítomných privítala Monika Pásztorová, riaditeľka MŠ L.Kossutha v Kráľovskom Chlmci, oborźnámila prímných s progranom konferencie.

Monika Pásztorová vo svojej prezentácii predstavila poslanie a ciele MŚ – Óvoda L.Kossutha  a jej elokovavaných pracovísk Kráľovskom Chlmci . Obrazovou dokumentáciou prezentovala širokú škálu zrealizovaných aktivít MŠ pedagogickým kolektívom v spolupráci s rodičmi.

Fóris Marietta,hlavná koordinátorka projektu, majiteľka súkromnej MŠ Csip Csup Csodák v Budapešti, rodinná konzultantka predstavila ciele a poslanie projektu Erasmus+ , CSEP, MEGÓV a HOT. Vo svojom vystúpení, ktoré zaujalo všetkých prítomných poukázala na dosiahnuté ciele, úzku spoluprácu partnerských MŠ počas partnerských a vzdelávacích stretnutí. Motivovala učiteľky Medzibodrožia k zapájaniu sa do projektov.

Témou prezentácie ďalšej prednášajúcej Ing.Angeliky Haneszovej bol Logický a verbálny vývoj s robotmi v ranom detstve. V teoretickej časti  sa predstavila  a oboznámila prítomných s obsahom jej práce. Pracuje ako pedagóg v ZŠ v Buzite a robotike sa venuje už dlhé roky Poukázala na metódy práce ktoré využíva pri programovaní.

Po prestávke v praktickej časti predviedla ukážky využitia Legoeduktionu .Každý mal možnosť si vyskúšať hry, ktoré nám predstavila.

Po obedňajšej prestávke sme sa zoznámili so vzdelávacími a rozvojovými aplikáciami, ktoré predviedla  Viktória Čomová  Lektorka tieto aplikácie otestovala na vlastných deťoch, predviedla ich využitie, poukázala na to, aké zručnosti môžu rozvíjať u detí predškolského veku.Ponúkla širokú škálu aplikácií pre všetky vekové kategórie detí predškolského veku, ktoré využijeme v našich MŠ.

Mgr.Enikő Bodáková predstavila Štátny vzdelávací program  a Školský vzdelávací program MŠ L.Kossutha v Kráľ Chlmci . Poukázala na obsah a ciele ŠkVP – Slnečnica. Dôraz kládla na prezentovanie výkonových štandardov vzdelávacej oblasti matematika a práca s informáciami. Vyzdvihla že v MŠ sa realizujú vzdelávacie  aktivity hravou formou s využitím motivačných metód.

Bc. Illésová Silvia, Eva Pálová, Mgr.Diana Daková sa podelili o svoje skúsenosti v oblasti rozvojových aktivít s využitím IKT vo výchovno vzdelávacej práci. Krátkymi videonahrávkami poukázali na aktivity realizované s využitím interaktívnej tabule a včielky Bee-Boot. Prezentovali stratégie pomocou ktorých je možné rozvíjať zručnosti, ktoré sú základom matematického myslenia , matematickej gramotnosti detí predškolského veku.

V závere sa Monika Pásztorová poďakovala lektorom a pedagógom za hodnotné prednášky, prítomným za pozornosť a ukončila konferenciu.

V Kráľovskom Chlmci dňa 23.01.2023

koordinátorka projektu MŠ Kráľ. Chlmec